שיפוץ בניין משותף

 
בניגוד לשיפוץ של בית פרטי או לשיפוץ הדירה, שיפוץ של בניין משותף הוא שיפוץ מורכב המצריך לא מעט אישורים ובירוקרטיה, ורבים נרתעים ממנו. יחד עם זאת יתרונות השיפוץ עולים על החסרונות, מה שהופך לא מעט קבלנים למומחים בתחם לא רק בהיבט הביצועי כי אם גם בייעוץ והכוונה.

 

שיפוץ בניין משותף - למה כדאי לשפץ?

 
שיפוץ בניין משותף מיטיב עם כלל הנוגעים בדבר:
לפני הכל עם בעלי הדירות הזוכים להשבחה ולעליית הערך של הדירות בבניין. התקנה של מעלית, חיזוק תשתיות המבנה, סגירת חניון, העמדת גן ציבורי או מרחב פעילות לילדים ואפילו הקמה של ספא וחדר כושר בבניינים בהם קיימת התשתית לכך, הופכים בניינים ממבני מגורים סטנדרטיים ומיושנים למבני יוקרה ראויים ומפנקים.
השיפוץ מיטיב גם עם שוכרים בדירות אשר זוכים למתחם נוח וחדיש יותר - מה שמאפשר לבעלי הדירות ליהנות מדמי שכירות גבוהים יותר.
גם לעיריות ורשויות מקומיות ישנו אינטרס ברור לחידוש ושיפוץ של מבנים בתחומם, וזאת על מנת לשמור על מראה חדשני של העיר.

 

מספר פרמטרים חשובים לשיפוץ בניין משותף

 
מקורות מימון
ישנן דרכים רבות לממן שיפוץ בניין משותף, בניהם שיפוץ במסגרת פרויקט תמ"א 38, קבלת מענקים והלוואות מן הרשויות בעמידה בסטנדרטים מסוימים (במסגרת פרויקטים של שימור מבנים ואחרים).
במידה ואין מדובר בבניין העומד בסטנדרטים לקבלת תמיכה כזו או אחרת מימון השיפוץ יתבצע מכיסם של בעלי הדירות ובהסכמתם.

הסכמת הדיירים
בעת שעולה הרעיון לערוך שיפוץ בניין משותף עולה השאלה האם למעשה מדובר בפרויקט המחייב את הסכמת כלל הדיירים או שהסכמת הרוב מספקת. החוק קובע כי התשובה תיקבע בהתאם לאופי השיפוץ: כל שיפוץ אשר מתקיים לצורך חידוש, שדרוג, העלאת ערך ואשר אינו הכרחי יצריך את הסכמת כל בעלי הדירות בבניין.
שיפוץ אשר נועד לתחזוקת ושימוש מצב קיים: חידוש צנרת, החלפת קווי חשמל, תיקונים שונים, אלו לא מחייבים הסכמה כוללת, כי אם רוב של מעל 50% מן הדיירים, אשר מחייבת את כלל הדיירים.

בחירת קבלן
בחירת קבלן שיפוצים לצורך שיפוץ בניין משותף היא בחירה מורכבת, שכן היא משפיעה הן על איכות העבודה והן על העלויות ולוחות הזמנים. מומלץ לבחור קבלן שיפוצים רשום בפנקס הקבלנים, אשר עובד תחת סטנדרטים מחמירים ופיקוח, ואף לא לחשוש לבקש המלצות על עבודות בסדר גודל דומה שביצע בעבר. חיפוש בגוגל אודות הקבלן האמור יספק מידע חריג במידה וקיים (תביעות, תלונות וכו').

חשוב לערוך חוזה מסודר ומפורט ככל הניתן אל מול הקבלן, אשר ייחתם בייעוץ ובליווי של עורך דין מומחה בתחום הנדל"ן השיפוצים. החוזה יפרט את אופי השיפוץ וכל אשר הוא כולל, השימוש בחומרים, לוחות הזנים לביצוע העבודה תוך התייחסות לחריגות, ושאלת האחריות המוטלת על הקבלן: מה היא כוללת ולאיזו תקופה היא ניתנת.
 
 
אנחנו הופכים לכם כל חלום למציאות שעולה על פני כל דמיון! מעוניינים להתייעץ איתנו?
חייגו עכשיו והמומחים שלנו ישמחו לעמוד לרשותכם: 054-7767767